GOSPOD JEZUS, DOBRI PASTIR!
DAROVAL SI SVOJE ŽIVLJENJE,
DA BI GA VSI IMELI V IZOBILJU.
PODARI BOGASTVO SVOJEGA ŽIVLJENJA VSEM LJUDEM,
POSEBNO FANTOM IN DEKLETOM,
KI JIH KLIČEŠ V SVOJO SLUŽBO.
RAZSVETLJUJ JIH PRI ODLOČITVI,
POMAGAJ JIM V TEŽAVAH,
OHRANJAJ NJIHOVO ZVESTOBO,
DA BODO VELIKODUŠNO IN POGUMNO KAKOR TI
DAROVALI SVOJE ŽIVLJENJE.
AMEN.
V pismu Hebrejcem beremo: „Vsak véliki duhovnik je vzet izmed ljudi in postavljen ljudem v korist glede tega, kar se nanaša na Boga: da daruje daritve in žrtve za grehe. Ker tudi njega obdaja slabost, more potrpeti z nevednimi in s tistimi, ki blodijo. Zato mora kakor za ljudstvo tudi zase darovati daritve za grehe. In nihče si te časti ne jemlje sam, ampak ga kliče Bog, kakor Arona.« (Hebr 5,1-4)
Tudi danes velja:
Bog vsakogar kliče v nek poklic in stan. Na poseben način pa se razodeva in kliče tistim, ki bodo postavljeni za njegovo orodje v različnih časih in krajih. Za te osebe pravimo, da jih Bog kliče v duhovni poklic. Pri duhovnih poklicih mislimo običajno na tiste, ki bodo vse svoje življenje posvetili Bogu: škofe, duhovnike, diakone, redovnike, redovnice in misijonarje. Na svoj način pa seveda vlogo duhovnega poklica lahko opravlja vsak človek, ko sebe in druge vodi k Bogu.
Izkušnja kaže, da se Božji klic pojavlja na različne načine in v različnih obdobjih življenja. Pri tem ponavadi igrajo veliko vlogo določeni dogodki, osebe, duhovna doživetja … V ozadju vsake prave poklicanosti pa je tudi molitev ljudi, ki prosijo Gospodarja žetve, naj pošlje novih delavcev na svojo žetev (prim. Mt 9, 38). Človek, ki ga Bog kliče v poseben duhovni poklic, lahko v sebi klic odkrije že zelo zgodaj v otroštvu ali pa šele kasneje, ko je morda opravljal že kakšno drugo delo.
Ko si je nekdo na jasnem in po pogovoru z duhovnikom prepričan, da je poklican, se mora pogovoriti z domačim župnikom, ki mu bo svetoval naprej. Dogovorila se bosta za obisk pri škofu ali redovnemu predstojniku. Ko ga škof ali predstojnik določenega reda sprejme, se začne čas – bogoslovja oz. pri redovnikih čas pripravništva, noviciata …
Vse to je še čas, ko se klic bistri, preverja, oblikuje. V času bogoslovja oz. pripravništva, bo kandidat spoznaval življenje duhovnika/redovnika/redovnice; se duhovno oblikoval in poglabljal; si v študiju teologije nabiral tudi intelektualna in praktična znanja; se ob srečanjih z duhovniki na župnijah srečeval z realnostjo poklica.
Krajevnemu škofu je treba predložiti:
(Podobni pogoji veljajo za redovne skupnosti. Če nekdo čuti duhovniški poklic in nima opravljene splošne mature, naj se vseeno javi pri domačem župniku in škofu, da skupaj preverijo možnosti za pot duhovniške formacije.)
Pripravil: Robi Hladnik, župnik na Mirni
Janez Meglen, Župnija Krka, 5. letnik
Jakob Piletič, Župnija Kostanjevica na Krki, 5. letnik
diakon Blaž Franko, Župnija Šentjernej, 6. letnik - pastoralni letnik
Več o bogoslovju lahko najdete na spodnji povezavi